Excel, Photoshop ve Co. Alternatifleri: Bu beş programı denemelisiniz

Tavşan_Tutkusu

New member
vdoldurulmuş. Çoğunlukla işe yaramaz şeylerle dolu olan dolaplardan, kilerlerden veya çatı katlarından bildiğimiz şey budur. Yeni bir bilgisayardan böyle bir durum beklemezsiniz.

Aslında yeni Windows dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar genellikle istemediğiniz programlarla doludur. Özellikle sizi bir abonelik almaya veya satın almaya iten deneme sürümleri söz konusu olduğunda.


ayrıca oku


BT servis sağlayıcısı Datagroup

Ancak endişelenmeyin: Bu sözde bloatware herhangi bir endişe duymadan kaldırılabilir. Ne can sıkıcı ne de pahalı olan, gerçekten iyi bir yazılıma yer açar. Bilgisayarınızı kullanmaya başlamak için kullanabileceğiniz programlara ilişkin beş ipucu.

1. “LibreOffice”: Tüm durumlara yönelik ofis


Bilgisayarında neredeyse hiç yazı yazma veya ofis işi yapmayanlar bile bu noktaya geliyor: Bir metin belgesinin veya bir tablonun açılması gerekiyor, belki yapılması gereken değişiklikler var veya tamamen yeni bir belge oluşturulması gerekiyor.


ayrıca oku
Bu gibi durumlarda, sunumları ve çok daha fazlasını da gerçekleştirebilen “LibreOffice” ofis yazılım paketiyle ideal bir donanıma sahip olursunuz. Uyumluluk sorun değil: Microsoft Office ile oluşturulan metin belgeleri veya Excel tabloları sorunsuz bir şekilde açılabilir ve gerekirse Microsoft dosya formatlarında tekrar kaydedilebilir.

“LibreOffice” ücretsiz yazılım olarak ve Windows, MacOS ve Linux için mevcuttur.

2. “Gimp”: Photoshop'a Alternatif


Hemen hemen herkes “Photoshop”a aşinadır. Çoğu kişi için bu, görüntü düzenlemenin özüdür. Ancak, bu tür bir programı yalnızca ara sıra kullanıyorsanız, güçlü yazılıma abone olmanın pek bir anlamı yoktur. İşte tam bu noktada “Gimp” devreye giriyor.

Reklamcılık:
WELT ile daha ucuz teknoloji satın alın: Saturn kuponu


Sıradan piksel iticileri için “Gimp” prensipte “Photoshop” kadar büyüktür. Ancak Windows, MacOS ve Linux için ücretsiz bir yazılım olduğundan hiçbir maliyeti yoktur.


Ücretsiz ve iyi: Başlamak için 5 PC programı
Maskot Wilber ve birçok fonksiyonla: “Gimp” resim editörü

Kaynak: dpa/Zacharie Scheurer


Bu, programı bilgisayarda arkadaş canlısı, fırça taşıyan maskot Wilber ile tutma kararını kolaylaştırıyor. Sonuçta her zaman bir fotoğrafın düzenlenmesi, bir davetiyenin tasarlanması, görseldeki bir şeyin kesilmesi veya bir şeyin dijital olarak boyanması gerekebilir.

Bu arada “Gimp”, GNU Image Manipulation Program'ın kısaltmasıdır. Biraz daha basit bir şey istiyorsanız veya buna ihtiyacınız varsa, Windows kullanıcısı olarak “Paint.net”i kullanabilir veya Mac'lerde önceden yüklenmiş sağlam “Fotoğraflar”dan daha fazlasına güvenebilirsiniz.

3. “VLC Media Player”: Akış özelliklerine sahip video aracı


Çok çeşitli formatlara büyük destek sağlayan bu medya oynatıcısının çekirdeğini Paris yakınlarındaki bir mühendislik okulu oluşturuyor. Buradan itibaren video aracı, dünya geneline yayılmış bir toplulukla sürekli olarak geliştirilmektedir.

“VLC Media Player” ile oynatılamayan videonun muhtemelen yine de yapılması gerekiyor. Ancak oynatıcının bu alandaki gerekli tüm protokolleri de destekleyen güçlü akış yetenekleri artık muhtemelen çok daha önemli olacak.


ayrıca oku
Hala CD ve DVD oynatmak veya ses dosyalarını dinlemek isteyenler bile bu ücretsiz yazılımdan hayal kırıklığına uğramayacaklar. “VLC Media Player” Windows, MacOS ve Linux'un yanı sıra Android ve iOS'u da destekliyor.

4. “Thunderbird”: e-postalar, takvim, kişiler


“Thunderbird” e-postalarını, randevularını ve adres defterlerini yalnızca bulutta görmek isteyen değil, aynı zamanda bunların kendi bilgisayarında saklanmasını da isteyen herkes için idealdir. Mozilla Vakfı, 2023 yazında randevu, iletişim ve görev yönetiminin yanı sıra entegre bir haber okuyucu ve sohbet istemcisi içeren ücretsiz e-posta programını yalnızca görsel ve işlevsel olarak yeniledi (Supernova tasarımı).

E-posta sağlayıcılarının büyük çoğunluğunun sunucularıyla etkileşim yalnızca mesajlarla değil, aynı zamanda takvim randevuları veya adres defteri kişileriyle de çalışır; “CalDAV” ve “CardDAV” protokollerine sahip “WebDAV” standardı bunu mümkün kılar. Birden fazla e-posta hesabı, takvim ve adres defteri de entegre edilebilir. “Thunderbird” Windows, MacOS ve Linux'ta mevcuttur.

5. “Firefox”: Tarayıcı alternatifi


Ve Mozilla'dan başka bir özgür yazılım parçası. Tanınmış “Firefox” tarayıcısı yalnızca bazı Linux dağıtımlarında kuruluma dahil edilir. Mac'lerde veya Windows bilgisayarlarda, Safari veya Chrome tabanlı Edge önceden yüklenmiş standart tarayıcılardır.

İnternette Apple, Microsoft veya Google'dan olabildiğince bağımsız olmayı tercih ediyorsanız açık kaynaklı “Firefox”u yükleyebilirsiniz. Veri korumasını optimize etmek için birkaç ayarı yapmanız gerekir.


ayrıca oku


Bir bilgisayar yok edildiğinde, verilerin buluttaki bir kopyası son çare olabilir


Örneğin, “Ara” altındaki ayarlarda Startpage, Duckduckgo veya Metager gibi farklı bir varsayılan arama motoru ayarlayın ve “Arama önerilerini göster” seçeneğini devre dışı bırakın. “Gizlilik ve Güvenlik” altında “Firefox tarafından veri toplanması ve kullanımı” altındaki seçenekleri kapatın.

Ayarlar menüsünün sol alt kısmında “Uzantılar ve Temalar” öğesi bulunur. Üzerine tıkladığınızda tarayıcı uzantıları (eklentiler) sayfasına yönlendirileceksiniz. Üstte bir arama penceresi var. Bu sizi, diğer şeylerin yanı sıra çevrimiçi izlemeye karşı koruma sağlayan ve “Firefox'a Ekle” seçeneğine tıklanarak yüklenebilen önerilen “uBlock Origin” eklentisine götürür.


Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.