Kitlesel yatırım: Bu tuzaklar kitlesel fonlamada gizleniyor

Tavşan_Tutkusu

New member
ADiyelim ki birisinin yenilikçi bir iş fikri var ya da kitap, film ya da bilgisayar oyunu gibi belirli bir projeyi hayata geçirmek istiyor: Yeterli başlangıç sermayesi olmadan bu işe yaramaz. Gerekli para kredi yoluyla veya kitle finansmanı yoluyla gelebilir.

“Kalabalık”, “sürü” anlamına gelir. Kitle fonlaması genellikle özel internet platformları aracılığıyla gerçekleşir. Yatırımcılar belirli bir projeye küçük miktarlarla bile yatırım yapabilirler. Kitle fonlaması hakkında bilmeniz gereken beş nokta.

Kitle fonlaması ve kitle yatırımı


Kitlesel fonlamayı seçen herkes sonuçta bağışta bulunur. Belirli bir projenin hayata geçmesi bağışçılar için önemlidir.

Düsseldorf'taki NRW Tüketici Merkezi'nden Ralf Scherfling, “Karşılığında bir geri dönüş beklemiyorlar, ancak uygulamadan ve muhtemelen imzalı bir kitap veya ayrıcalık gibi ayni bir faydadan memnunlar” diyor.


ayrıca okuAncak kitlesel yatırım finansal yatırım alanına aittir. Berlin'deki Alman Bankalar Federal Birliği'nden Kathleen Altmann şöyle açıklıyor: “Kitlesel yatırım söz konusu olduğunda, yatırımcıların genellikle kâr etme niyeti de vardır.”


ayrıca oku
Örneğin girişimcilik alanında yatırımcı yeni kurulan bir işletmeye sermaye sağlar. Karşılığında kârdan veya faizden pay alınır.

Kalabalık finansmanı için yasal gereklilikler


Sağlayıcılar için iş modellerine bağlı olarak farklı yasal gereklilikler geçerlidir. Scherfling, “Ancak tüketiciler iş modeline asla körü körüne güvenmemeli, sağlayıcıyı ve projeyi her zaman eleştirel bir gözle incelemelidir” tavsiyesinde bulunuyor. Federal Mali Denetleme Otoritesi (Bafin) tarafından yasal olarak düzenlenen ve denetlenen saygın bir sağlayıcıyla bile tam bir kayıp meydana gelebilir.

Sağlayıcının Bafin'e broşür veya yatırım bilgi formu sunması gerekiyorsa yetkili, örneğin belgelerin içeriğinin eksiksiz olup olmadığını kontrol edecektir. Scherfling, “Ancak iş modelinin ekonomik uygulanabilirliğini veya sağlayıcının kredi itibarını kontrol etmiyor” diyor. Tüketicilerin broşürü ve bilgilendirme metnini dikkatle okuması ve her şeyden önce Bafin'in internet sitesinde yayınladığı uyarıları ciddiye alması gerekmektedir.

Ayrıca önemli: Kitlesel yatırım söz konusu olduğunda, bir izahnamenin ve bilgi formunun varlığı, proje için vaat edilen getirinin gerçekten elde edileceğini garanti etmez.

Yatırımcılar için kitlesel fonlama işte bu kadar riskli


Genel olarak, hem kitlesel fonlamada hem de kitlesel yatırımda, projenin başarısız olması ve kullanıma sunulan fonların amaçlanan sonuca ulaşılmadan kısmen veya tamamen kaybolması riski her zaman vardır. Scherfling, “Kural olarak, yatırımcıların iş politikası üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak yatırımla ilişkili girişimcilik riskini üstlenirler” diye uyarıyor.

Altmann, kitlesel fonlama veya kitlesel yatırım projelerinin de başarısız olabileceğine dikkat çekiyor. Olası nedenler: Altmann, “Kötü zamanlama olabilir veya bir proje için gereken miktar yanlış hesaplanmış olabilir” diyor.


ayrıca oku
Bu nedenle yatırımcılar, projenin meyve vermemesi durumunda ne olacağını önceden öğrenmelidir. Bu, yatırımcıların başlangıçta platforma ödeme yapması ve platformun parayı projeye daha sonraki bir tarihte iletmesi durumunda daha da geçerlidir. Scherfling, “Buradaki ek soru, platformun iflas etmesi durumunda paraya ne olacağıdır” diyor.

Kitlesel fonlama yaparken nelere dikkat etmeliyiz?


Kalabalık platform üzerinden yatırımcı arayan herkes, kitle yatırımında müşteriye faiz öder, aynı zamanda platforma da ücret öder. Altmann şöyle açıklıyor: “Bu açıdan platform, bu türden mümkün olduğunca çok sayıda projeyi aktarabilmenin avantajından yararlanıyor.” Bu nedenle karar vermeden önce yalnızca platformların sağladığı bilgilere güvenmemeli, kendinizi kapsamlı bir şekilde bilgilendirmelisiniz.

Altmann ayrıca projenin ne kadar süreye sahip olduğunu ve sonlandırma seçeneklerinin olup olmadığını ve hangi biçimde olduğunu öğrenmenizi önerir. İfadeler belirsiz veya çelişkili ise, onu kendi haline bırakmak daha iyidir.


Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.Scherfling, sermayenin farklı projelere dağıtılması yoluyla riskin kitlesel fonlama veya kitlesel yatırım yoluyla da yayılabileceğine dikkat çekiyor. Tüketici savunucusu, “Hiçbir durumda varlıklarınızın daha büyük bir bölümünü tek bir yatırıma yatırmamalısınız” tavsiyesinde bulunuyor.

Hangi yatırım limitleri var


Bilinmesi gereken önemli: 1.000 Euro'nun üzerinde bir kitlesel yatırım projesine katılan herkesin, internet platformu gibi aracılara kendini ifşa etmesi gerekir. Bu, kitlesel fonlama olarak adlandırılan yasal gerekliliklerin karşılandığı anlamına gelir.

Ancak, özel şahısların, kendilerini ifşa etmeleriyle bile, en az 100.000 Avro değerindeki varlıkları serbestçe elden çıkarabilmeleri koşuluyla, aynı projeye en fazla 10.000 Avro yatırım yapmalarına izin veriliyor. Gelirleri iyiyse, yatırım tutarının ortalama net aylık maaşlarının ikisini aşmaması durumunda limit 25.000 Euro'ya kadar gevşetiliyor.